Vergi cezaları ödeme süresi

Vergi cezalarının ne zaman ödeneceği konusunda mükelleflerde bazı durumlarda şüphe oluşmaktadır. Vergi cezalarına karşı vergi mahkemesinde dava açılmamışsa, dava açma süresinin bittiği tarihten başlayarak bir ay içinde vergi cezalarının ödenmesi gerekir.

Vergi cezaları

Vergi cezaları durumun özelliğine göre kesilecek olan usulsüzlük cezası, özel usulsüzlük cezası, vergi ziyaı cezası gibi cezalardır.

Vergi cezaları ödeme süresi

Vergi cezalarının ne zaman ödeneceği konusunda mükelleflerde bazı durumlarda şüphe oluşmaktadır. Vergi cezalarına karşı vergi mahkemesinde dava açılmamışsa, dava açma süresinin bittiği tarihten başlayarak bir ay içinde vergi cezalarının ödenmesi gerekir.

Vergi cezalarına karşı vergi mahkemesine dava açılmışsa, vergi mahkemesi kararı üzerine vergi dairesince düzenlenecek ihbarnamenin mükelleflere tebliğ tarihinden başlayarak bir ay içinde ödenmesi gerekir.

Burada anlatılan durum vergi cezalarıyla alakalı bir durumdur. Ancak, vergi asıllarının ödenme dönemleriyle ilgili olarak, her Kanunun kendi özeline bakmak yeterlidir.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz