Şube Açılışı Nasıl Yapılır? Şube Açma İşlemleri Nelerdir?

Vergi mükellefleri yeni bir şube açılışı yapacakları zaman nasıl hareket etmelidir ve nereye başvurmalıdır.

Şube Nasıl Açılır?

Vergi mükellefleri yeni bir şube açılışı yapacakları zaman nasıl hareket etmelidir ve nereye başvurmalıdır. Şube açacak olan işyeri eğer şirket ise karar defterinde karar aldıktan sonra karar örneği ile birlikte varsa yeni yerin kira sözleşmesini de ekleyerek bir dilekçe ile bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurmalıdır.

Şube açacak olan eğer gerçek kişi ise varsa kira sözleşmesi ve diğer belgelerle birlikte bir dilekçe bağlı olduğu vergi dairesine başvuracaktır.

Yeni Açılacak Şubenin Başka Bir Vergi Dairesinin Yetki Alanında Olması Durumu

Şube açılacak olan işyeri, farklı bir ilde veya mevcut merkezin bağlı olduğu vergi dairesinin yetki alanının dışında ise ister merkezin bağlı olduğu vergi dairesine isterse de yeni şubenin bağlı olacağı yer vergi dairesine başvurulabilir.

Eğer yeni açılacak olan şube merkezin bağlı olduğu vergi dairesinin yetki alanının dışında ise ve şube açılışıyla ilgili evraklar merkezin bulunduğu vergi dairesine verilmiş ise bu takdirde merkez vergi dairesi şube açılış evraklarını şubenin bağlı olduğu vergi dairesine gönderir.

Şubenin bağlı olduğu vergi dairesi kendisine gelen evraklar üzerine belirtilen şube adresine yoklama çıkarıp, ilgili adreste yoklama yapar ve ona göre şube açılışını yapar.

Basit Usul Mükellefler Şube Açabilir mi?

Vergi mükellefleri ister gerçek kişi olsun isterse şirket olsun istedikleri kadar şube açabilirler. Basit usul mükellefler ise şube açamayacaktır. Çünkü aynı anda hem merkez adreste hem de şube de bilfiil çalışamayacakları için bilfiil çalışma şartı bozulacaktır. Bu kapsamda,

Vergi mükellefleri şube açarken, ister mükellefiyetlı şube, isterlerse de mükellefiyetsiz şube açabilerler.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz