Maliyet esası kavramı

Maliyet esası kavramı; para mevcudu, alacaklar ve maliyetinin belirlenmesi mümkün veya uygun olmayan diğer kalemler hariç, işletme tarafından edinilen varlık ve hizmetlerin muhasebeleştirilmesinde, bunların elde edilme maliyetlerinin esas alınması gereğini ifade eder.

Maliyet esası kavramı

Maliyet esası kavramı nedir, maliyet esası kavramı örnekleri nelerdir. İşletmelerin nakitleri, işletmenin alacakları ve maliyetlerinin belirlenmesi mümkün olan ya da bulunmayan diğer kalemler hariç olmak üzere, işletmeler tarafından elde edilen varlıklar ile hizmetlerin muhasebeleştirilmesinde, bunların elde edilme maliyet tutarlarının esas alınması işlemine maliyet esası denir.

1 Seri No.lu Muhasebe Uygulama Genel Tebliğinde açıklanan maliyet esası kavramı ile Vergi Usul Kanununda açıklanan maliyet bedeli kavramı benzer olmakla birlikte aynı anlama gelmemektedir. Maliyet esası kavramı genel bir tanım olmakla birlikte, maliyet bedeli kavramı çok daha ayrıntılı bir tanımlamadır.

Maliyet esası kavramı, 1 Seri No.lu Muhasebe Uygulama Genel Tebliğinde açıklanmıştır. Maliyet esası kavramı, TFRS/TMS’de açıklanan  destekleyici niteliksel özellikler ve maliyet kısıtı kavramıyla benzerdir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz