KDV kısmi istisna nedir

Katma değer vergisinde istisnalar tam istisna ve kısmi istisna olarak iki kısma ayrılır. Kısmi istisnalardan kaynaklanan ve yüklenilen KDV genel olarak indirim konusu yapılamaz.

KDV kısmi istisna kapsamına giren işlemler

KDV kısmi istisna nedir ve hangi durumlar kısmi istisna kapsamındadır. Kısmi istisnalar, Katma Değer Vergisi Kanunun 17. Maddesinde kısmi istisna olarak hüküm altına alınmıştır. Bunun dışında, aynı Kanunun 30/a maddesinin parantez içi hükmüne göre 17/2-b, c ve d ile 17/4-i ve ö nedeniyle yüklenilen KDV’ler indirim konusu yapılabilir.

Yine aynı kanunda kısmi istisna olan 17/4-c-i-t-z maddesindeki parantez içi hükümlere göre bu fıkralardaki işlemler nedeniyle yüklenilen KDV tutarları da indirilebilir.

Öte yandan, kısmi istisna sayılan aynı Kanunun geçici 10. madde (kısmi istisna) geçici 12. Madde, geçici 23.madde, geçici 24. Madde ve geçici 32. Madde nedeniyle yüklenilen KDV tutarları da indirilebilir.

Kısmi istisna olan işlemlerden kaynaklanan KDV tutarları genel olarak iade alınamaz. Ancak, mezkûr Kanunun 32. Maddesine göre 17/4-s maddesinden kaynaklanan tutarlar iade alınabilir.

KDV kısmi istisna nedir

Katma değer vergisinde istisnalar tam istisna ve kısmi istisna olarak iki kısma ayrılır. Kısmi istisnalardan kaynaklanan ve yüklenilen katma değer vergileri genel olarak indirim konusu yapılamaz. 

Katma değer vergisinde istisna edilmiş işlemler için ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılır.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz