İbrahim Kahveci

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan İbrahim Kahveci, Karar gazetesinde ekonomi ve maliye üzerine yazılar yazmaktadır.

Meslek hayatı

İbrahim Kahveci gazeteci olarak bazı gazetelerde ekonomi servislerinde çalışmakla beraber, medyada tanıtımı genelde Adnan Kahveci üzerinden yapılmıştır. İbrahim Kahveci, kamu ve özel sektörde hiçbir deneyim ve tecrübesi olmamasına rağmen sadece okulda okuduğu bilgiler üzerinden ülkenin maliye ve ekonomi politikaları hakkında yorumlar yapabilmektedir.

Yıllar önce doğrudan betona parayı yatırıyoruz diye başladığı düşünce sistemini kendince sürdürmüş ve devamında da sıcak para geliyor ama bu parayı betona yatırıyoruz gibi düşüncelere kapılmıştır. Sıcak para genelde borsa ve tahvile, yani menkul kıymetlere geldiğine göre, sıcak paranın betona nasıl ve hangi aktarım mekanizmalarıyla aktarıldığını herkese açıklaması gerekirdi.

Bir ülkede refah seviyesi yükseliyorsa ve o ülkenin halkının büyük bir bölümü eskiden gecekonduda yaşıyorsa, bu insanlar para kazanmaya başlamışsa, birincil olarak ev almaları kadar doğal ne olabilir. Kaldı ki; dağa taşa gereksiz beton yapıyorduk ama ne olduysa 2021 yılında ev bulamaz hale geldik, kiralar ev yokluğundan dolayı aşırı yükselmeye başladı. Hani nerde gereksiz beton yatırımları. Acaba bu şekilde kendince gerçekliği ve sosyolojik alt yapısı olmayan düşünceleri ortaya atan kişiler hala eski gece konduda mı yaşıyor, yoksa yeni ev aldılar mı bu önemli bir sorudur.

İbrahim Kahveci, daha sonra milli gelir öyle hesaplanmaz ve/veya baz yıl şöyle alınmalıydı gibi farklı düşüncelerine devam etmiştir.

Gayrisafi milli hasılaya göre Dünya’nın en borçsuz ülkelerinden olan, hane halkı borcunun ABD ve AB’ye göre çok düşük olduğu ve bütçe açığının pandemi de fırladığı ABD ve AB ülkelerine göre nispeten çok daha düşük olduğu Türkiye gibi ülkeyi, batan ülke vb. laflarla anlatarak, insanların algısını bozarak, insanları dolarizasyona yönlendirmişlerdir.

Maalesef ülkemizde sistem bilenle bilmeyeni ayıramadığı gibi, iktisat gibi soyut/grafik ve rakamlar üzerinden kolaylıkla algı yapılabilen bir bilim dalı üzerinden insanlar çok rahat bir şekilde istenildiği yere kanalize edilebilmektedir.

İbrahim Kahveci

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan İbrahim Kahveci, Karar gazetesinde ekonomi ve maliye üzerine yazılar yazmaktadır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz