Gider pusulası 

Gider pusulası nedir, gider pusulası nasıl düzenlenir. Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tespit edilenler ve defter tutmak zorunda olan serbest meslek erbaplarının ve çiftçilerin, vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işlemler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirdikleri belgeye gider pusulası denir. Bu şekilde düzenlenen belgeler, vergiden muaf esnaf  veya diğer kişilerce verilmiş fatura hükmündedir.

Gider pusulası hangi durumlarda düzenlenir

Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler ile defter tutmak zorunda olan serbest meslek erbaplarının ve çiftçilerin, vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işlemler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edilecektir.

Gider pusulası, birinci ve ikinci sınıf tüccarların, zati eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için de tanzim edilecektir. Vergi mükelleflerinin, vergi mükellefi olmayanlara sattıkları malların geri almak için de gider pusulası düzenlenmesi gerekir. İkinci el araçların vergi mükellefi olmayanlardan alınmasında da gider pusulası düzenlenecektir.

Gider pusulası nasıl düzenlenir

Gider pusulası, işin mahiyeti, emtianın cins ve nev’i ile miktar ve bedelini ve iş ücretini ve işi yaptıran ile yapanın veya emtiayı satın alan ile satanın adları ile soyadlarını (Tüzel kişilerde unvanlarını) ve adreslerini ve tarihi ihtiva eder ve iki nüsha olarak tanzim edilerek bir nüshası işi yapana veya malı satana verilir. Gider pusulaları, seri ve sıra numarası dahilinde teselsül ettirilecektir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz