Cins tashihi nedir

Medeni kanuna göre taşınmaz niteliğinde olan bir arsa ve arazinin cinsinin, yapı şeklinin değiştirilmesi ve arsa, arazi, bağ, bahçe gibi arazi yapılarının gerek birbirine dönüşmesi, gerekse birinden diğerine dönüştürülmesi işlemlerinin ada, pafta ve tapuda yapılan işlemler bütününe cins tashihi denir.

Cins tashihi

Cins tashihi nedir, cins tashihi nasıl yapılır. Medeni kanuna göre taşınmaz niteliğinde olan bir arsa ve arazinin cinsinin, yapı şeklinin değiştirilmesi ve arsa, arazi, bağ, bahçe gibi arazi yapılarının gerek birbirine dönüşmesi, gerekse birinden diğerine dönüştürülmesi işlemlerinin ada, pafta ve tapuda yapılan işlemler bütününe cins tashihi denir.

Cins tashihi nasıl yapılır

Cins tashihi genelde arsa ve arazi üzerinde yapılan değiştirme ve dönüştürme işlemlerinin bütünü olarak görülebilir. Cins tashihi işlemleri sonucunda arazinin yapısı genellikle değişmektedir.

Cins tashihi harcı nedir

Cins tashihi harcı, cins tashihi işlemlerinde arazinin bulunduğu veya bağlı olduğu kuruma yapılan harçtır. Cins tashihi harcı, her yıl belirlenen oranlarda güncellenmekte olup işlemin yapıldığı yılın harç tutarının belirlenerek ona göre ödenmesi gerekir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz