Azalan bakiyeler usulü amortisman

213 sayılı Vergi Usul Kanununda üç farklı usulde amortisman uygulanması öngörülmüştür.

Azalan bakiyeler yöntemi amortisman oranı

Azalan bakiyeler yöntemi amortismanda, amortisman oranı normal amortisman oranının iki katı olarak uygulanmaktadır. Ancak, bu oran hiçbir şartta yüzde 50’lik oranı aşamamaktadır. Fakat TFRS’de böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu nedenle, TFRS’de amortisman ayırırken yüzde 50’lik üst oran dikkate alınmaz.

Azalan bakiyeler usulü amortisman nedir

213 sayılı Vergi Usul Kanununda üç farklı usulde amortisman uygulanması öngörülmüştür. Bunların birincisi mezkur kanunun 315. maddesindeki normal amortisman usulü, ikincisi aynı kanunun mükerrer 315. maddesindeki azalan bakiyeler usulü ve devamında ise binek otomobiller için ayrı bir amortisman uygulaması olan kıst amortisman uygulamasıdır.

Amortisman çeşitleri genel olarak Vergi Usul Kanununda üç farklı uygulama olmasına rağmen TFRS’de ise dört farklı amortisman uygulanması öngörülmüştür. Azalan bakiyeler yöntemi üzerinden amortisman, bir önceki dönemin tenzili ve kalan tutarın son dönemde yok edilmesiyle yapılır.

Azalan bakiyeler yönteminde amortisman nasıl hesaplanır

Azalan bakiyeler yöntemi amortisman uygulamasında amortisman bir önceki yıl amortisman tutarının tenzili ile kalan tutar üzerinden hesaplanır. Azalan bakiyeler usulü amortisman uygulamasında son yıla kalan bakiye değer o yılda tamamen yok edilmektedir. Amortisman ayırmanın şartlarına buradan ulaşabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz