Vergi ceza affı

Yapılandırma veya matrah artırım kanunları ile birlikte, eğer vergi aslına isabet eden vergi ziya cezası veya diğer vergi cezaları da kısmen veyahut tamamen ortadan kaldırılıyorsa buna vergi açısından ceza affı denir.

Vergi ceza affı

Vergi ceza affı nedir, vergi ceza affı başvurusu nasıl yapılır. Yapılandırma veya matrah artırım kanunları ile birlikte, eğer vergi aslına isabet eden vergi ziya cezası veya diğer vergi cezaları da kısmen veyahut tamamen ortadan kaldırılıyorsa buna vergi açısından vergi ceza affı denir.

Daha önce işleyen vergi ziya cezası veya gecikme faizi veyahut gecikme zammı ya da diğer vergi cezalarının yerine Yİ-ÜFE oranında bir zam alınıyorsa, bu durum eski ve yeni tutarlara bakılmaksızın, bir cezanın diğer bir ceza ile değiştirilmesi olduğu için ceza affı söz konusu olmayacaktır.

Çünkü idare burada kanun yoluyla bunu değiştirme yetkisine haizdir. Ancak, eski cezaların yerine getirilen yeni cezalarda kısmen veya tamamen erken ödeme indirimi vs. yapılırsa, bunlar da ceza affı kapsamına girecektir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz