Muafiyet nedir

Genel olarak vergiye tabi olması gereken veya yaptığı iş ve işlemler verginin konusuna giren bir kişi veya kurumun vergi kanunlarıyla vergi dışı bırakılmasına muafiyet denir.

Muafiyet örnekleri

Muafiyet nedir ve muafiyet işlemlerine hangi örnekler verilebilir.

  • Thomas adlı vatandaş Türkiye’deki Gürcistan büyükelçiliğinde çalışmaktadır. Bu durumda Thomas’ın Türkiye’de elde ettiği gelirler belirlenen şartlarda vergiden muaf tutulmuştur. (Bknz diplomat muaflığı)
  • Yapı kooperatiflerinin belirlenen şartlara göre üyelerine yaptıkları bir adet işyeri veya mesken/konut teslimleri kurumlar vergisinden muaf tutulmuştur.

Muafiyet nedir

Genel olarak vergiye tabi olması gereken veya yaptığı iş ve işlemler verginin konusuna giren bir kişi veya kurumun vergi kanunlarıyla vergi dışı bırakılmasına muafiyet denir. Muafiyet işleminde ilgili işlem verginin konusuna/kapsamına/şümulüne girer, ancak daha sonra başka bir maddeyle belirlenen şartlar sağlanmak koşuluyla verginin kapsamının dışına çıkarılır.

Vergiden muaf tutulan bir işlem için “vergiye tabi değil” denilmesi doğru bir ifade olmaz, söz konusu işlem “ vergiden muaf tutulmuştur” şekliyle ifade edilmesi gerekir. Vergi hukukunda istisna ile muafiyet aynı anlamda kullanılmamaktadır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz