Katma değer vergisi vergi sorumlusu

Vergi mükellefinin Türkiye içinde ikametgahının, işyerinin, kanuni veya iş merkezinin bulunmaması halleri ile gerekli görülen diğer hallerde Maliye ve Hazine Bakanlığı, vergi alacağının teminat altına alınması amacıyla, vergiye tabi işlemlere taraf olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutabilir.

Vergilerde sorumluluk

Bazı durumlarda Türkiye’de ikametgâhı, iş yeri, kanuni merkezi ve iş merkezi bulunmayanlar tarafından katma değer vergisi mükellefi olmayan gerçek kişilere yönelik olarak elektronik ortamda sunulan hizmetlere ilişkin katma değer vergisi, bu hizmeti sunanlar tarafından beyan edilip ödenmelidir. 

Katma değer vergisi mükelleflerinin, Türkiye içinde ikametgâhının, işyerinin, kanuni ve iş merkezlerinin bulunmaması halleri ile gerekli görülen diğer hallerde, bunlardan doğan vergi bunlarla vergisel ilişki kuran ya da bunlara ödeme yapan veya bunlardan mal veya hizmet alan kişiler tarafından kesilip, beyan edildikten sonra ödenmek zorundadır. ÖTV’de vergi sorumlusu ile ilgiye bilgiye buradan ulaşılabilir.

Katma değer vergisi vergi sorumlusu

Vergi mükellefinin Türkiye içinde ikametgahının, işyerinin, kanuni veya iş merkezinin bulunmaması halleri ile gerekli görülen diğer hallerde Maliye ve Hazine Bakanlığı, vergi alacağının garanti altına alınması amacıyla, vergiye tabi işlemlere taraf olanları verginin ödenmesinden sorumlu tutabilir. Bu durumda verginin kesilip ödenmesinden sorumlu tutulan kişi ve kurumlar vergi sorumlusu olarak adlandırılır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz