Kanalizasyon harcamalarına katılma payı

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununa göre, belediyeler ve belediye iştirakleri tarafından yapılmış olan kanalizasyonlardan faydalanan kişi ve kurumlardan tahakkuk ettirilen ve alınan katkı paylarına kanalizasyon harcamalarına katılma payı denir.

Kanalizasyon harcamalarına katılma payı nedir?

Kanalizasyon harcamalarına katılma payı nedir ve nasıl hesaplanır. 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununa göre, belediyeler ve belediye iştirakleri tarafından yapılmış olan kanalizasyonlardan faydalanan kişi ve kurumlardan tahakkuk ettirilen ve alınan katkı paylarına kanalizasyon harcamalarına katılma payı denir.

Kanalizasyon harcamalarına katılma payı ilgili belediyeler tarafından tahakkuk ettirilir ve tahsil edilir. Dolayısıyla kanalizasyon harcamalarına katılma payı genel bütçe geliri olmadığı için bakanlıklara ve hazineye girmemektedir.

Kanalizasyon harcamalarına katılma payına itiraz, katılma payını tarh ettiren belediyelerin yetkili kurumlarına belirlenen sürelerde yapılır.

Kanalizasyon harcamalarına katılma payı nasıl hesaplanır

Kanalizasyon harcamalarına katılma payının hesaplanması aşağıdaki gibidir. Kanalizasyon harcamalarına katılma payı binalar ve arsalarda vergi değerinin yüzde 2’sini geçemez.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz