İstisna nedir

Genel olarak vergiye tabi olması gereken veya verginin şümulüne/kapsamına giren bir vergi konusun vergi kanunlarıyla verginin konusunun/kapsamının dışına bırakılması işlemine istisna denir.

İstisna örnekleri

İstisna nedir ve istisna işlemine hangi örnekler verilebilir.

  • Ahmet adlı vatandaş 28 yaşındadır ve avukatlık yapmak istemektedir. Bu durumda Ahmet’in elde ettiği gelirlerin belli bir kısmı belirlenen şartlarda vergiden istisna edilmiştir. (Bknz Genç girişimci kazanç istisnası)
  • Elde edilen ücretlerin tamamı veya bir kısmı belirlenen şartlara uyum sağlama şartıyla gelir vergisinden istisna edilmiştir.
  • Elde edilen serbest meslek kazançlarının tamamı veya bir kısmı belirlenen şartlarda vergiden istisna edilmiştir.

İstisna nedir

Genel olarak vergiye tabi olması gereken veya verginin şümulüne/kapsamına giren bir vergi konusun vergi kanunlarıyla verginin konusunun/kapsamının dışına bırakılması işlemine istisna denir. İstisna işleminde ilgili işlem verginin konusuna/kapsamına/ şümulüne girer, ancak daha sonra başka bir maddeyle belirlenen şartlar sağlanmak koşuluyla verginin kapsamının dışına çıkarılır.

Dolayısıyla vergiden istisna istisna edilen işlem için “vergiye tabi değil” ifadesi doğru olmaz; söz konusu işlem “vergiden istisna edilmiştir” şekliyle ifade edilmesi gerekir. Vergi hukukunda istisna ile muafiyet aynı anlamda kullanılmamaktadır.

1 YORUM

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz