Gelir nedir

Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabidir. Bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarına "gelir" denir.

Gelirin tanımı

Gelir nedir ve nasıl tanımlanır. Gelir vergisi açısından kazanç ve iratların gelir vergisine tabi olabilmesi için yedi gelir unsurundan birine girmeleri gerekir. Bir gelirin verginin konusuna girip girmediğini değerlendirirken, gelirin tanımının değiştiği tarihe göre değerlendirme yapmak gerekmektedir.

Gelir nedir

Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabidir. Bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarına gelir denir. 07.01.2003 tarihinden önceki gelirin tanıma göre gelir, bir gerçek kişinin bir takvim yılı içinde elde ettiği tasarruf ve harcamasına kaynak teşkil eden her türlü kazanç ve iratların safi tutarıdır.

Dolayısıyla, 07.01.2003 tarihinde önce elde edilen her türlü kazanç ve iratlar gelir vergisine tabidir. Ancak, gelirin tanımının değiştiği 07.01.2003 tarihinden sonra soyut ve genel tanım terk edilmiş ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 2. maddesinde tadadi olarak sayılan 7 adet gelir unsuruna giren kazanç ve iratlar gelir vergisinin konusuna girecek ve vergiye tabi olacaktır.

2 YORUMLAR

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz