Dr. İhsan Şenocak

İhsan Şenocak Kimdir? Samsun’da dünyaya gelen İhsan Şenocak, ilkokuldan sonra hafızlığını yapmış ve akabinde Samsun İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur.

Dr. İhsan Şenocak’ın Eğitim Hayatı

1999 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olmuş ve aynı zamanda mahallinde İslami usuller okumuş ve devamında 2002 yılında Diyanet İşleri Bakanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’nden mezun olmuştur.

2004 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İslam Hukuku Anabilim dalında “İslam Hukukunda Taklit” ismi teziyle yüksek lisansını, aynı enstitüde “İslam Hukukunda Örgün Hükümlere Etkisi” adlı teziyle doktorasını tamamlamış ve akabinde, Diyanet İşleri Başkanlığında farklı kademelerde görev almıştır.

Dr. İhsan Şenocak

Samsun’da dünyaya gelen İhsan Şenocak, ilkokuldan sonra hafızlığını yapmış ve akabinde Samsun İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur.

Mesleki Hayatı

1996 yılında Yedi Beyza dergisini çıkaran İhsan Şenocak, 2005 ila 2010 yılları arasında İnkişaf Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmış ve devamında Milli Gazete, Ülke TV ve Yeni Şafak grubunda düşünce üzerine müstear adlarla yazılar yazmıştır.

İhsan Şenocak, kurucusu olduğu İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezinde (İFAM) farklı alanlarda ilmi ve fikri dersler vermektedir. Şenocak, Hüküm ve Mecelletül Hamidiyye isimli dergilerin Genel Yayın Yönetmenliğini de sürdürmektedir. İhsan Şenocak’ın Babası Kamil Şenocak, İsmailağa Cemaati Lideri Mahmud Efendinin Samsun vekilidir.

Dr. İhsan Şenocak’ın Diyanetten İstifa Etmesi

İhsan Şenocak bazı açıklamalarından ötürü Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açığa alınmış ve devamında görevine iade edilmiş, ancak farklı bir ilde görevlendirilmiştir. Bunun üzerine İhsan Şenocak, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndaki görevinden istifa etmiştir. İhsan Şenocak, fıkhı alanında Müslümanların takip edebileceği ehlisünnet âlimlerden biri olarak görülmektedir.

Halil Konakçı Hocanın hayatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

3 YORUMLAR

Comments are closed.