Değer artış kazancı istisnası

Değer artış kazancının elde edilmesi beyan edimesinde elde edilen gelirin belirli bir kısmı kanunda belirlenen şartlarda vergiden istisna edilmiştir.

Değer artış kazancı istisnası

Değer artış kazancı istisnası nedir, değer artış kazancı istisnası nasıl hesaplanır. Değer artış kazancının elde edilmesi beyan edilmesinde elde edilen gelirin belirli bir kısmı kanunda belirlenen şartlarda vergiden istisna edilmiştir.

Değer artış kazancı istisnası hesaplama

Buna göre dolmuşlar, taksiler ve minibüsler ile umumi servis araçlarının ticari mahiyetteki plakalarının elden çıkarılmasından elde edilen kazançlar değer artış kazancından istisnadır. (06.04.2018 tarih itibariyle) Yukarıda sayılan taksi, dolmuş ve minübüs plakalar eğer plaka işletmeye dâhil ise bunlar ticari kazanç kapsamında değerlendirileceği için değer artış kazanç istisnasından yararlanılamaz. İşletmeye dâhil olmasından maksat, ister gerçek usulde vergi mükellefi olan gerçek kişiler olsun, isterse de kurumların aktifine kayıtlı araçlar olsun, bunlar işletmeye dâhil olduğu için değer artış kazancı istisnasından yararlanamaz.

Bunun dışında, bir takvim yılı içinde elde dilen değer artış kazancının belirli bir kısmı vergiden istisnadır. Menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının satışından elde dilen kazançlar ise 01.01.2006 tarihine kadar değer artış kazancı istisnasından yararlanacak; 01.01.2006 tarihinden sonra elde edilen menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının satışından elde edilen kazançlar ise istisnadan yararlanamayacaktır. Dolayısıyla 01.01.2006 tarihinden sonraki istisnadan sadece menkul kıymetler ile diğer sermaye piyasası araçlarının dışındaki mal ve hakların satılmasından elde edilecek gelirler yararlanır.

Değer artış kazancı istisnası tutarı 2023 yılı için 55.000-TL’dir.

Değer artış kazancı istisnası tutarı 2022 yılı için 25.000-TL’dir.

Değer artış kazancı istisnası tutarı 2021 yılı için 19.000-TL’dir.

Değer artış kazancı istisnası tutarı 2020 yılı için 18.000-TL’dir.

Değer artış kazancı istisnası tutarı 2019 yılı için 14.800-TL’dir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz