Banka promosyonu vergiye tabi mi

Banka promosyonu, ilgili bankalardan belirli bir süreliğine yapılan anlaşma çerçevesinde, belirlenen sürede bankadan maaşların alınması karşılığında bankanın yaptığı ödemedir.

Banka promosyonu vergiye tabi mi

Banka maaş promosyonu vergiye tabi mi, banka maaş promosyonu üzerinden hangi vergiler alınır. Banka promosyonu, ilgili bankalardan belirli bir süreliğine yapılan anlaşma çerçevesinde, belirlenen sürede bankadan maaşların alınması karşılığında bankanın yaptığı ödemedir. Bankalar yapılan anlaşma çerçevesinde, yaptıkları ödemenin yanında ilgili kişilere ücretsiz kredi kartı, ücretsiz havale ve EFT hakkı gibi bazı haklarda vermektedir. Bankaların vereceği nakdi ve ayni haklar, kurumların bankalarla yaptığı sözleşmeye göre değişebilecektir.

Banka promosyonu gelir vergisine tabi mi

Banka promosyon ödemeleri, normal şartlar altında işveren veya kurumların aracılığı ile çalışanlarına aktarılır. Bu nedenle, ilgili kurum ve kuruluşlar aracı olduğu ve bankalarla çalışanlar arasında işçi-işveren ilişkisi olmadığı için elde edilen gelirler ücret sayılmayacaktır. Ancak, kurum ve kuruluşlar bankadan alınan promosyonu gelir kaydettikten sonra çalışanlarına dağıtırsa,  bu takdirde kurum ve kuruluşlar bu ödemeyi yaparken, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 61, 94, 103 ve 104 üncü maddelerine göre gelir vergisi stopajı yapmak zorundadır.

Elde edilen banka promosyonları kurumlar aracı kullanılarak maaş alan kişilere ödenirse ve kurumlar bu promosyon bedellerini gelir kaydedip maaş alanlara kendileri bizzat dağıtmazsa, elde edilen promosyon geliri, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 2’nci maddesinde sayılan (7) farklı gelir unsuruna girmediği için gelir vergisine tabi olmayacak, elde edilen gelir kurumlar vergisine tabi olacaktır.

Banka promosyonu veraset ve intikal vergisi ilişkisi

Banka promosyonu KDV ilişkisi

Banka promosyon sözleşmelerinin damga vergisi

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz